N, 24.09.2020

Kas libesti on tervisele ohutu?

Mitmed libestid võivad olla kahjulikud.

FOTO: Shutterstock

Libesti aitab vähendada kuivusest tingitud ebamugavustunnet seksuaalvahekorra ajal. Teadlased on aga kindlaks teinud, et libestis leidub toksilisi kemikaale, millel on pikaajaline mõju naiste tervisele ning viljakusele.

Toode kantakse otse intiimpiirkonna limaskestale, mis suurendab oluliselt selle imendumist vereringesse. Teadlased on ühel nõul, et selleks, et libesti oleks turvaline, tuleks muuta suurem osa libestite koostist.

Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul on mitmed libestid tervisele kahjulikud, sest need suunavad kudedest ja rakkudest välja niiskust ning mõjutavad intiimpiirkonna pH-taset. Teadlased testisid paljusid müügil olevaid libesteid ning leidsid, et enamiku pH tase on liiga kõrge. Kui libesti pH-tase on üle 4,5 ühiku, võib tekkida limaskestapõletik.

Kuna libestid eemaldavad kudedest niiskust, võib see pikaajalise kasutamise tõttu kudesid kahjustada nii naistel kui ka meestel. Selle tulemusel tekib nahaärritus ning hävivad head bakterid, mis kaitsevad limaskesta nakkuste eest. Pikaajaline limaskestapõletik võib vähendada nii tupe kui ka peenise tundlikkust ning naudingut vahekorra ajal.

Samuti on libestitest leidud ohtlikke kemikaale, mis häirivad intiimpiirkonna loomulikku mikrobioomi. Kemikaalid põhjustavda ärritust, ebamugavustunnet ning suurenenud põletiku või nakkuste riski. Mõnes libestis leidub kemikaale, mis võivad pikaajalise kasutamise järel põhjustada vähki.

Vältida tuleks tooteid, mis sisaldavad kloorheksidiini, parabeene (kõige sagedasemad vormid on metüülparabeen ja propüülparabeen), tsüklometikooni ja tugevaid lõhna- või värvaineid. Loomkatsetest on selgunud, et tsüklometikoon vähendab viljakust ning suurendab emakavähi riski. Samuti on leitud, et parabeenid vähendavad viljakust ning häirivad endokriinsüsteemi toimimist.