Arstid hoiatavad: õllekõht annab märku tõsisest terviseprobleemist

Vööümbermõõt annab märku südamehaiguste riskist.

FOTO: Shutterstock

Teadlased on kindlaks teinud, et vööümbermõõt mõjutab oluliselt südamehaiguste riski ning uuest uuringust on selgunud, et kõhurasv on meestele mõnevõrra ohtlikum kui naistele.

Teadlased leidsid, et kõhurasva ja vööümbermõõdu hindamine on tõhusam viis südamehaiguste riski tuvastamiseks kui kehamassiindeks. Mida rohkem rasva on kogunenud siseorganite vahele, seda suurem on risk, et inimesel tekivad lähitulevikus südamehaigused.

Samuti on selgunud, et meeste puhul on risk suurem, sest neil koguneb kõhu piirkonda suurema tõenäosusega rasv just siseorganite vahele. Kuna rasv on osa endokriinsüsteemist ning suurendab hormoonide kogust kehas, on suurema vöökohaga meestel ja naistel ka suurem vähirisk.

Vööümbermõõdu järgi on võimalik ka hinnata tõenäosust, kas inimesel võib esineda korduvaid insulte ja infarkte. Seetõttu on oluline juba diagnoositud südameprobleemidega inimestel hoida keha normaalkaalus. Rootsi teadlaste uuringus osales enam kui 22 000 juba infarkti üleelanud inimest ning tulemustest selgus, et kõhurasv, mitte kehamassiindeks, ennustas täpsemini järgneva infarkti riski.

Meestel peaks vööümbermõõt jääma alla 94 sentimeetri ja naistel alla 80 sentimeetri. Normaalkaalu saavutamiseks tuleks teha iga päev vähemalt 30 minutit mõõduka intensiivsusega trenni ning vähendada oluliselt töödeldud toitude ja alkoholi kogust toidulaual.