Harvard jagab nõuandeid sõltuvuse seljatamiseks koroonakriisi ajal

Sotsiaalse isolatsiooni ajal võimenduvad sõltuvused ja tagasilangused

FOTO: Shutterstock

Koroonakriis võib tekitada paralüüsi, mis eraldab inimesed oma igapäevaülesannetest ja -kohustustest. Distants ja ärevus võivad enese eest hoolitsemise muuta väga keeruliseks, kirjutab Harvard Health.

Sõltuvushäirega minevik ja kahe psühhiaatrilise häire korraga esinemine suurendavad riski koroonaviiruse poolt tekitatud kahjudeks. Viiruseperiood võib tekitada asjaolusid, mis ohustavad taastumist sõltuvusest. Taastusravil olevad inimesed vajavad tihti igapäevast suhtlust tugiisikutega ja pidevaid grupiteraapiaid. Sõltuvus võimendub siis, kui inimene on haavatav – tervise halvenemise puhul, lähedase surma puhul ja töökaotuse puhul. Taastumine vajab sotsiaalse võrgustiku ja tugitöötajate olemasolu ja ühiseid panuseid. Praegune kriis ja sotsiaalne distants loovad ohtliku sotsiaalse barjääri.

Sõltuvuse seljatamisel on olulisim võrgustik

Sotsiaalse isolatsiooni perioodil on oluline leida alternatiivsed vahendid inimestega ühenduse hoidmiseks ja toetajaskonna lähedalolemiseks. Soovitatav on kasutada kõiki meelepäraseid kättesaadavaid eneseabivahendeid ja kasutama teenusepakkujate abi veebi vahendusel.

Anonüümsete Alkohoolikute kaheteistkümne sammu ravi on end tõestanud olemaks parim lahendus alkoholisõltuvusest loobumiseks. 

Spetsiifilised soovitused

Kõige olulisem on kindla taastusplaani olemasolu ja selle püüdlik järgimine. Plaan peab sisaldama ka tunnistamist, et võib tekkida tagasilangus või keerulised etapid. Selle juures tuleb meeles pidada, et emotsioonid on mööduvad ja plaan ongi selleks, et väljakutsetest läbi murda.

Teiseks, tugine enda põgenemis- ja vältimisoskusele ja leia seeläbi tegevused, mis austavad distantsi, kuid on vastuolus sõltuvusliku käitumisega. Nende tegevuste hulka võiks kuuluda teadveloleku meditatsioon, füüsiline aktiivsus, uute oskuste õppimine veebi vahendusel ning oma eesmärkide ja tegevuste jagamine inimestega, kes sind toetavad.

Kolmandaks, aktiveeri toetusvõrgustik. See vajab lahendusi inimestega ühenduse hoidmiseks – sotsiaalmeediagrupid, telefoninõustamine, veebiseminarid. Tee selgeks oma vajadused ja leia sobivad inimesed, kes aitavad sind nende vajaduste täitmisel.

Neljandaks tuleb leida endale kindel nõustaja, kes on valmis sind kaugteel juhendama. Selle kriisi ajal peaksid sellist võimalust pakkuma kõik terapeudid ja nõustajad. Ravimite võtmisel hoia samuti oma nõustajatega ühendust ja anna teada, kuidas need sulle mõjuvad. Ära muuda ise oma raviplaani.

Iga kriis testib inimese vastupidavust

Vastupidavus on võimekus jääda püsima ja juhtida väljakutseid. Proaktiivsed meetmed oma tervise hoidmiseks kasvatavad vastupidavust ja aitavad hoiduda tagasilangusest. Tagasilanguse korral tuleb meeles pidada, et taastumine on endiselt võimalik. Tagasilangus on sõltuvuse seljatamise loomulik osa ja see ei takista kedagi uuesti alustamast. Investeeri endasse, kasutades kõiki võimalikke eneseabivahendeid. Otsi abi professionaalidelt, sotsiaalselt võrgustikult ja abigruppidelt, kui seda vajad.