Euroopa Komisjon esitas viiruse levikuga seotud piirangute kaotamise kava

PM Tervis
Copy
Esitati tegevuskava piirangute leevendamiseks.
Esitati tegevuskava piirangute leevendamiseks. Foto: Shutterstock

Komisjon esitas täna soovitused, milline võiks olla Euroopa kooskõlastatud tegevuskava koroonaviiruse puhangu tõttu kehtivate tõkestamismeetmete järkjärguliseks kaotamiseks.

Otsus hakata tõkestamismeetmeid leevendama peaks põhinema järgmistel kriteeriumidel:

  • epidemioloogilised kriteeriumid, mis näitavad, et haiguse levik on püsivalt märkimisväärselt vähenenud ja stabiliseerunud;
  • tervishoiusüsteemi piisav võimekus, võttes arvesse intensiivraviüksuste hõivemäära ning tervishoiutöötajate ja meditsiinivahendite kättesaadavust;
  • piisav seirevõimekus, sealhulgas ulatusliku testimise võimekus nakatunute kiireks avastamiseks ja isoleerimiseks, samuti haigestunutega kokku puutunud isikute kindlakstegemise ja jälgimise suutlikkus.

Ehkki tõkestamismeetmete lõpetamise ajastus ja viis liikmesriigiti erineb, on meil vaja ühist raamistikku, mis:

  • põhineks teadusel ja keskenduks rahvatervisele, arvestades samal ajal sellega, et piiravate meetmete lõpetamisel tuleb kaaluda nii rahvatervise huve kui ka kriisi sotsiaalset ja majanduslikku mõju;
  • oleks liikmesriikide vahel kooskõlastatud, et vältida negatiivset ülekanduvat mõju. See on Euroopa ühistes huvides;
  • järgiks vastastikuse austuse ja solidaarsuse põhimõtet. See on äärmiselt oluline nii tervishoiu kui ka sotsiaal-majanduslike näitajate seisukohast. Kindlasti peaksid liikmesriigid üksteist ja komisjoni teavitama aegsasti enne meetmete tühistamist ja võtma arvesse teiste liikmesriikide seisukohti. 

Tõkestamismeetmete järkjärguliseks kaotamiseks on vaja kaasnevaid meetmeid, sealhulgas:

  • koguda ühtlustatud andmeid ja töötada välja aruandluse ja haigestunutega kokku puutunud isikute kindlakstegemise süsteem, muu hulgas digitaalsete vahendite abil, mis tagaksid täieliku isikuandmete kaitse;
  • suurendada testimissuutlikkust ja ühtlustada testimismeetodeid. Täna võttis komisjon Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskusega konsulteerides vastu suunised erinevate koroonaviiruse testide ja nende töökindluse kohta;
  • suurendada riiklike tervishoiusüsteemide suutlikkust ja vastupidavust, eelkõige selleks, et tegeleda nakkuste prognoositava kasvuga pärast piiravate meetmete kaotamist;
  •  jätkata meditsiini- ja isikukaitsevahendite varu suurendamist;
  • töötada välja ohutud ja tõhusad ravimeetodid ja ravimid ning soodustada koroonaviiruse likvideerimist võimaldava vaktsiini kiiret kasutuselevõttu.

Komisjoni tegevuskavas on loetletud konkreetsed soovitused, mida liikmesriigid peaksid tegema tõkestamismeetmete kaotamise kavandamisel.

  • Tegutseda tuleks järk-järgult: tõkestamismeetmed tuleks kaotada mitmes etapis, jättes nende vahele piisavalt aega, et hinnata nende mõju.
  • Üldmeetmed tuleks järk-järgult asendada sihipärastega. Näiteks tuleks jätkata kõige haavatavamate rühmade kaitset pikema aja vältel, hõlbustada vajaliku majandustegevuse järkjärgulist taastamist, tavapärasest tihedamini puhastada ja desinfitseerida transpordisõlmi, kauplusi ja töökohti ning asendada üldine erakorraline seisukord valitsuse sihipärase sekkumisega, et tagada läbipaistvus ja demokraatlik vastutus.
  • Piirikontroll sisepiiridel tuleks lõpetada kooskõlastatult. Reisipiirangud ja piirikontroll tuleks kaotada, kui piiriäärsete piirkondade epidemioloogiline olukord on muutunud piisavalt sarnaseks. Teises etapis tuleks uuesti avada välispiir, võttes arvesse viiruse levikut väljaspool ELi.
  • Järk-järgult tuleks taastada majandustegevus: selleks saab rakendada eri mudeleid, võttes arvesse nt töökohtade sobivust kaugtööks, majanduslikku tähtsust, vahetustega töö võimalusi jne. Kogu elanikkond ei tohiks töökohale naasta samal ajal.
  • Tegevuse eripära arvesse võttes tuleks järk-järgult taaslubada inimeste kogunemist koolides ja ülikoolides, kaubanduses (jaemüük), vajaduse korral etapiviisiliselt, seltskondlikuks tegevuseks (restoranid, kohvikud), vajaduse korral etapiviisiliselt, massiüritustel.
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles