VIDEO ⟩ Tervishoiutöötaja näitab, millised on enimlevinud vead kaitsemaski kandes

Illustreeriv foto kaitsemaski kasutajast.

FOTO: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Praeguse eriolukorra ajal tasub kanda maski, kuid tuleks jälgida, et ei tehtaks elementaarseid vigu, mis nullivad maski kandmise kasulikkuse, ütleb Ida-Tallinna keskhaigla infektsioonikontrolli osakonna õendustöö koordineerija Signe Juhkam.

Kaitsemaski kandmisel tehakse sageli vigu ja et kaitsemaskist oleks kasu tuleb järgida lihtsaid reegleid.

Maski kandmisel on enamlevinud vead - maski tõmbamine lõua alla, maski liigutamine otsa ette, nina maski alt välja jätmine, näiteks telefoniga rääkimise ajal maski eest ära võtmine ja seejärel selle uuesti tagasi panemine.

Üldjuhul kantakse kaitsemaski kaks tundi. Juba eemaldatud kaitsemaski tagasi ette ei panda, sest maski eemaldades ja katsudes me saastame seda ja seepärast ei tohi seda tagasi panna.

Korrektne kaitsemaski ette panemine algab käte desinfitseerimisega – haiglatöötajad kasutavad käte puhastamiseks antiseptikut, mida hõõrutakse vahendit kõigile käe pindadele naha sisse 30 sekundi jooksul. Mask võetakse karbist, maski tumedam pool jääb väljapoole ehk maski voldid jooksevad ülevalt alla ja klamber pannaks nina peale. Voldid tõmmatakse lahti lõua alla.

Maski eemaldamine käib nii, et võetakse kinni kummidest ja eemaldatakse maski katsumata ning seejärel tuleb käed uuesti desinfitseerida.

Vaata ka videot, kuidas kaitsemaski õigesti ette panna.