Teadlastel õnnestus taastada insuldi tagajärjel kahjustunud aju piirkonnad

Teadlased suutsid insuldi järel ahjustunud aju piirkonna taastada.

FOTO: Shutterstock

Lundi ülikooli teadlastel õnnestus loomkatsete käigus taastada insuldist kahjustada saanud aju piirkondade funktsioonid, vahendab Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Teadusuuringu käigus korraldati katse insuldi üle elanud rottide peal, et selgitada välja, kas rakkude siirdamise teel on võimalik kahjustusi vähendada. Aju piirkondade taastamiseks kasutati inimese naharakkudes leiduvaid närvirakke, mis siirdati kahjustunud piirkondade funktsioonide taastamiseks ajju. 

Kuus kuud pärast siirdamist olid närvirakud insuldist tekkinud kahju ulatust oluliselt vähendanud ning teadlaste hinnangul võib tulemustest järeldada, et rakkude siirdamine on tõhus viis insuldist taastumiseks. Seni pole aga kindel, kas siirdatud rakud loovad ajus samaväärselt funktsionaalsed ühendused ning kas rottide taju ja liikumine taastub protseduuri järel täielikult. 

Teadlastel õnnestus elektronmikroskoobi ja valguse abil jälgida, kas siirdatud rakud loovad ajus ühendusi või mitte. On leitud, et ühte ajupoolkerra siirdatud rakkude toimel hakkavad arenema rakud ka teises poolkeras ning tekivad ühendused. 

Tegemist on märkimisväärse läbimurdega, sest varem pole suudetud siirdatud rakkude abil aju sel moel mõjutada. Teadlaste sõnul on hämmastav, et kahjustunud piirkonda siirdatud rakud loovad ühendusi teiste aju piirkondadega. Tulemused annavad lootust, et kahjustunud rakke on võimalik taastada insuldi läbi elanud patsientidel ning teadlased korraldavad siirdamise mõju uurimiseks edasisi uuringuid.