Teadlased: mälu ja teiste kognitiivsete funktsioonide halvenemine ei ole paratamatus

Hea mälu tagab tervislik eluviis.

FOTO: Shutterstock

Füüsiline aktiivsus mõjutab positiivselt aju funktsioone ning uuest uuringust on selgunud, et trenni abil on võimalik isegi mälu parandada, vahendab Neuroscience News.

Uuring ilmus väljaandes Journal of Alzheimer’s Disease ning selle käigus uuriti 30 üle 60-aastase mäluprobleemidega inimese pikaajalise mälu ja aju verevarustuse seoseid. Pooled osalejatest läbisid 12 kuu vältel treeningkava, pooled tegid vaid venitusharjutusi. 

Uuringu tulemusel selgus, et trenni ajal suureneb aju verevarustus ning see toetab kahe mälu talletamisega seotud piirkonna funktsioone. Trenni abil on võimalik inimeste mälu funktsiooni parandada ka mäluprobleemide, Alzheimeri tõve ja dementsuse korral. Treeningkava läbinud osalejate mälu paranes ühe aasta jooksul 47 protsenti. 

Teadlaste sõnul annavad uuringu tulemused lootust aju funktsioonide parandamiseks, sest füüsiline treening on ravim, mis on saadaval kõigile inimestele. Mälu ja aju funktsioonide parandamiseks ei pea tegema mitu tundi või väga rasket trenni, piisab 30 minutist mõõdukast treeningust päevas. 

Oluline on mõista, et mälukaotus ja kognitiivsete funktsioonide vähenemine ei ole vanusega kaasnev paratamatus ning inimesed saavad oma vaimse ja füüsilise tervise säilitamiseks palju ära teha.