Osa ameeriklasi tarbis koroonaviiruse vältimiseks puhastusvahendeid eriti ohtlikul moel

Käte desinfitseerimisvahend. Pilt on illustreeriv

FOTO: shutterstock.com

Enam kui kolmandik ameeriklastest väärtarvitas koroonaviiruse nakatumise vältimiseks puhastusvahendeid ja desinfitseerimisvahendeid, selgus Reutersi andmeil uuringust, mis tehti vahetult pärast seda, kui president Donald Trump küsis avalikult, kas selliste toodete süstimine võib ravida COVID-19.

Toidu pesemine valgendajaga, majapidamises kasutatavate puhastus- või desinfitseerimisvahendite kasutamine naha peal ning nende toodete tahtlik sissehingamine või allaneelamine olid 4. mail 502 USA täiskasvanu seas läbi viidud Interneti-uuringus kõige sagedamini teatatud kõrge riskiga käitumisviisid, teavitasid haiguste kontrolli ja ennetamise keskused.

Uuringu autor ütles, et see viidi läbi pärast hüppelist kõnede kasvu mürgistuskontrollikeskustesse seoses kokkupuutega koristusvahendite ja desinfitseerijatega.

Aprilli lõpus küsis Trump ühe oma koroonaviiruse töörühma infotunni ajal teadlastelt, kas desinfitseerimisvahendi sisestamine viirusega nakatunud inimeste kehadesse võib aidata haigusest vabaneda, kohutades terviseeksperte.

Majapidamispuhastusvahendite valmistajad olid sunnitud hoiatama inimesi oma tooteid mitte jooma ega süstima.

Ligikaudu 39 protsenti uuringus osalenud inimestest teatasid koroonaviiruse nakkuse vältimiseks vähemalt ühest tahtlikust kõrge riskiga tegevusest, mida ei soovitata, sealhulgas pleegitaja kasutamisest toidu puhastamiseks või keha pritsimisest desinfitseeriva spreiga. Neli protsenti jõi lahjendatud valgendilahust, seebivett või desinfitseerimisvahendeid, või kuristas nendega kurku.

Veerand küsitletuist teatas, et viimase kuu jooksul on neil esinenud vähemalt üks kahjulik tervisemõju, mille nad arvasid olevat seotud eelmainitud toodete kasutamisega.