USA ekspert avaldas, miks koroonavaktsiin ei pruugi anda soovitud tulemust

Anthony Fauci

FOTO: US Senate TV/CNP/AdMedia/SIPA/US Senate TV/CNP/AdMedia/SIPA/Scanpix

USA allergia ja nakkushaiguste riikliku instituudi direktor dr Anthony Fauci ütleb, et ta lepib Covid-19 vaktsiiniga, mis on 70–75 protsendi ulatuses efektiivne, kuid kui paljud ameeriklased ei taha lasta end sellega vaktsineerida, muutub ebatõenäoliseks, et USA saavutab puhangu peatamiseks piisava immuunsuse taseme.

Valitsuse toetusel loodetakse järgmise kolme kuu jooksul laiaulatuslikes kliinilistes uuringutes uurida kolme koroonaviiruse vaktsiini, vahendab CNN.

«Parim, mida me eales teinud oleme, on leetrid, mille efektiivsus on 97 kuni 98 protsenti,» ütles Fauci, pidades silmas tõhusat leetrivaktsiini. «See oleks imeline, kui me sinna jõuame. Ma ei usu, et me seda teeme. Ma lepiksin 70 või 75 protsenti efektiivse vaktsiiniga.»

Eelmisel kuul tehtud CNNi küsitluses ilmnes, et kolmandik ameeriklastest ütleb, et nad ei ürita end koroonaviiruse vastu vaktsineerida, isegi kui vaktsiin on laialdaselt saadaval ja madala hinnaga.

Faucilt küsiti seepeale, kas 70–75 protsendise efektiivsusega vaktsiin, mida laseb süstida ainult kaks kolmandikku elanikkonnast, tagaks karjaimmuunsuse koroonaviiruse vastu.

«Ei, ebatõenäoline,» vastas ta.

Karjaimmuunsus tekib, kui enamik elanikkonnast on nakkushaiguse suhtes immuunsed kas varasema haiguse põdemise või vaktsineerimise kaudu, nii et selle levik inimeselt inimesele on ebatõenäoline.

Fauci märkis, et riigis on kohati levinud üldine teaduse-, autoriteedi- ja vaktsineerimisvastane hoiak, ning seda suhteliselt murettekitavalt suure protsendi inimeste hulgas.

Ta ütles, et arvestades vaktsiinivastase liikumise jõudu, on «palju tööd teha», et harida inimesi vaktsiinide osas.

«See ei lähe kergelt,» sõnas ta. «Igaüks, kes arvab, et see saab olema lihtne, ei ole reaalsusega silmitsi. See saab olema väga keeruline.»

Fauci ütles, et valitsusel on vaktsiinikoolituse programm vaktsiinivastaste teadete vastu võitlemiseks.

«Praegu on meil programm, mis aitab kogukonna poole pöörduda,» ütles ta. «Neile ei pruugi meeldida, kui valitsust esindav ülikonnas inimene, nagu mina, neile ütlen. Nad peavad tõesti nägema inimesi, kellega nad saavad kogukonnas suhelda – sporditegelased, kogukonna kangelased, inimesed, keda nad hindavad.»