Tasub teada: soovitused turvalisest kohtumisajast koroonaviirusest tervenenuga võivad riigiti erineda

Tartu Ülikooli kliinikumi anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku vanemõde Liisi Põldots Covid-19 patsiendi isolaatoris.

FOTO: MARGUS ANSU/PM/SCANPIX BALTICS

Kui kaalutakse, millal võib koroonaviirusest tervenenuga taas kohtuda, tuleb andmeid otsida õigest kohast: Terviseameti kodulehelt. Näiteks Eesti ja USA soovitused erinevad ses osas, millal taas ühiskonnaellu naasta.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

USA soovituste järgi peab inimene sümptomite avaldumisest alates ootama kümme päeva ning viimaste sümptomite esinemisest peab olema möödas vähemalt 24 tundi enne, kui võib avalikku ruumi naasta. Lisaks, vaid immuunpuudulikkusega inimestel soovitatakse arstiga arutada, kas peaks kauemaks karantiini jääma.

Eesti nõuded on rangemad. Terviseameti sõnul otsustab perearst, millal inimene loetakse tervenenuks ning millal ta võib ühiskonnaellu tagasi pöörduda. Koroonaviirusesse nakatunu on nakatusohtlik kuni 14 päeva pärast haigusnähtude avaldumist. Ta tunnistatakse terveks, kui tal puudub vähemalt kaks päeva palavik ning hingamisteede haiguse nähud (köha, kurguvalu) vähemalt üks päev.