P, 20.09.2020

Teadlased leidsid, et ülekaalulisus soodustab Alzheimeri teket

Teadlased analüüsisid erinevate kaalukategooriate puhul verevoolu kiirust ajus.

FOTO: Shutterstock

Teadusajakirjas Journal of Alzheimer’s Disease avaldati suur uuring, milles uuriti ülekaalulisuse ja aju düsfunktsiooni seoseid. Teadlased analüüsisid enam kui 17 000 inimese ajukuvamispilti, millega mõõdeti verevoolu ja aju aktiivsust. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Madal verevoolu kiirus on esimene ajukuvamisnäitaja, mis ennustab Alzheimeri tõbe. Antud näitaja on ka seotud depressiooni, ADHD, bipolaarse häire, skisofreenia, ajutrauma, sõltuvuse, enesetappude ja teiste haigustega. «See uuring näitab, et ülekaalulisus või rasvumine mõjutab tõsiselt aju aktiivsust ja suurendab nii Alzheimeri tõve kui ka mitmete teiste psühhiaatriliste ja kognitiivsete häirete riski,» selgitas juhtivuurija Daniel G. Amen.

Teadlased analüüsisid erinevate kaalukategooriate puhul verevoolu kiiruse silmapaistvaid muutusi pea kõigis ajupiirkondades. Tulemused registreeriti nii puhkeolekus kui ka siis, kui patsient tegeles keskendumist nõudva ülesandega. Leiti, et just Alzheimerile haavatavates ajupiirkondades - oimu- ja kiirusagaras, hippokampuses, posterioorses vöökäärus ja precuneuses - oli vähenenud verevool seonduvalt kaaluga.