R, 25.09.2020

Uneharjumused, mis tõstavad Alzheimeri tõve riski

Töökorras aju tarvis tuleb saada unerütm korda.

FOTO: Shutterstock

Alzheimeri tõbi on aju muutustest tekkiv ning keha talitlust optimeeriv uni võib mängida rolli selles, kas haiguse tekkerisk tõuseb või langeb.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ajus hakkavad muutused tekkima tasa ja targu, isegi kuni kaks aastakümmet enne, kui avalduvad Alzheimeri tõve nähtavad sümptomid nagu mäluhäired, segadus ja hajameelsus, kirjutab Readers Digest. Ajus hakkavad kuhjuma ühendid nagu amüloid-beetaproteiin ning tau-valk. Kui haigus progresseerub, takistavad need närvirakkude ühendusi, mille tulemusena neuronid viimaks surevad, ja see hakkab häirima mälu ja teisi funktsioone. Mitmed uuringud on viidanud, et aju muutuste tekkel on roll ka unel, nimelt võivad püsivalt kehvad uneharjumused Alzheimeri tõve teket kiiremini soodustada.

Parema une, tugevama tervise ning haiguste riski vähendamise nimel peaksid loobuma järgmistest magamisega seotud harjumustest.

Pikad ööd õppides või töötades

Väsimustunne järgneval päeval pole ainuke põhjus, miks võiks neid vältida. Ajakirjas Science Magazine avaldati uuring kaheksa vabatahtlikuga, kes magasid ühe öö hästi ning seejärel olid 36 tundi ärkvel. Pärast üht sellist unetut ööd oli osalejate ajudes kohati kuni 51,5 protsendi suurune tau-valgu hulga tõus. Seesama Alzheimeri tõve tekkega seostatud valk kuhjub ajus kohtadesse, mis on seotud mäluga. Samalaadne katse tehti hiirtega ning ka see näitas, et unepuuduses hiirtel oli ajus ligi kaks korda enam tau-valku kui puhanud hiirtel.

Uneapnoe ravi eiramine

Norskaval inimesel on tõenäoliselt uneapnoe, mille puhul tekivad unes ohtlikud ajutised hingamispausid. USA neuroloogide akadeemia konverentsil tutvustati uuringut, mille kohaselt on ka uneapnoega inimestel ajus rohkem tau-valke, mis mõjutavad mälu. Uneapnoe puhul ei saa aju öösel piisavalt ligipääsu hapnikule, mis pikas perspektiivis suurendab kognitiivsete häirete ja ühes sellega ka Alzheimeri tõve riski.