R, 25.09.2020

Vaid 10 minutit masaaži või puhkust aitab kehal stressiga võidelda

Konstanzi ülikooli psühholoogide uuringus leiti, et inimestel, kes saavad vaid kümme minutit massaaži, on kõrgem psühholoogilise ja füsioloogilise lõõgastumise tase.

FOTO: Shutterstock

Uuringus leiti, et lühikesed ja kergesti rakendatavad lõõgastumistehnikad võivad aktiveerida keha regeneratiivse süsteemi stressiga võitlemiseks. See annab uue perspektiivi, kuidas ravida stressiga seotud haigusi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Konstanzi ülikooli psühholoogide uuringus leiti, et inimestel, kes saavad vaid kümme minutit massaaži, on kõrgem psühholoogilise ja füsioloogilise lõõgastumise tase. Leiud avaldati eelmisel nädalal teadusajakirjas Scientific Reports. Need on esimene indikatsioon, et lühiajaline ravi võib oluliselt vähendada stressi nii psühholoogilisel kui ka füsioloogilisel tasemel, toetades keha peamist lõõgastumismootorit – parasümpaatilist närvisüsteemi (PNS). 

Liigse stressiga võivad kaasneda negatiivsed tagajärjed tervisele. Meie kehasse on aga sisse ehitatud regeneratiivne süsteem, PNS, mis peletab ohu ajal stressi. Lõõgastumisvastuse käivitamine on seega võti oma tervise kaitsmiseks ja keha tasakaalu taastamiseks. Massaaži on kasutatud lõõgastumise arendamiseks, kuid puudub süstemaatiline lähenemine kinnitamaks selle mõju PNSile või kas seda saaks kasutada stressiga seonduvate patsientide rehabiliteerimiseks.