R, 25.09.2020

Suurbritannia alustab uut tüüpi koroonavaktsiini testimist

Vaktsiinikatsetustes osalevatele tervetele vabatahtlikele manustatakse vaktsiini aerosoolina samamoodi, kui tehakse inhaleeritavate astmaravimite puhul.

FOTO: Shutterstock

Suurbritannia teadlased hakkavad katsetama inhaleeritavat koroonaviirusevastast vaktsiini, kuna ravimi manustamine otse hingamisteedesse võib tekitada organismis parema immuunvastuse kui lihasesisene süst, vahendab BBC.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Praegune pandeemia on põhjustatud hingamisteede kaudu organismi jõudvast viirusest, mis nakatab inimesi peamiselt nina, kurgu ja bronhide limaskestast läbi tungivate haigustekitajatega. Kuna erinevate piirkondade rakke mõjutades tekib organismis erinev immuunreaktsioon, on ülioluline uurida, kas otseselt hingamisteedesse viirusevastase ravimi viimine võib pakkuda tõhusamat vastust kui õlavarde süstitud vaktsiin,» selgitas Londoni Imperial Kolledži juhtivteadur dr Chris Chiu.

Hetkel kliiniliste katsetuste viimases faasis olevate Oxfordi ja Imperiali süstevaktsiinide puhul arvavad aerosool-vaktsiini testivad teadlased, et süstitavate vaktsiinide ohutus võib olla küll peatselt tõestatav, kuid nende katsete käigus ei saa selgust võimalikule mõjule otse hingamisteedesse manustamisel. Seetõttu oodatakse huviga inhaleeritava vaktsiini katseperioodi lõpptulemust.