E, 26.10.2020

Uuringus selgus, kuidas mõjub koroonaviirus asümptomaatiliste nakatunute kopsudele

Rohkem kui pooltel asümptomaatilistest nakatunutest leiti kopsudes muutusi.

FOTO: Shutterstock

USA teadlased analüüsisid ajavahemikul 19. aprill – 20. mai 2020 PubMedi andmebaasides avaldatud uuringute andmeid, kus käsitleti SARS-CoV-2 viirusega nakatumist ja selle sümptomaatikat 11 suletud kogukonnas nagu näiteks kruiisilaevad, laevad-lennukikandjad, geograafiliselt suletud piirkonnad. Nad leidsid, et 40–45 protsendil juhtudest kulges infektsioon asümptomaatiliselt, vahendab Eesti Arst.

Samas võivad asümptomaatilised nakatunud levitada viirust pikka aega, võimalik, et pikemalt kui 14 päeva. Ilmnes ka, et asümptomaatiliselt kulgev infektsioon võib kahjustada kopse. Nii olid ristluslaeval Diamond Princess 46 protsenti nakatunutest (331 isikut) asümptomaatilised, kuid 76 isikul neist (54 protsendil) leiti kompuutertomograafilisel uuringul kopsudes haiguslikke muutusi. Vaid mõnes uuringus oli algselt asümptomaatilisi isikuid jälgitud ka edaspidi ja ilmnes, et 10 protsendil neist kujunesid hiljem Covid-19 sümptomid.

Autorid soovitavad Covid-19 leviku perioodil inimesi laialdasemalt testida, et asümptomaatilisi juhte enam avastada ning neid dünaamiliselt jälgida. Infektsiooni levik sõltub suurel määral inimeste käitumisest, oskusest ning valmisolekust kaitsta end ja kaaskodanikke.