E, 26.10.2020

Proviisor: rasedusaegne vitamiinipuudus võib põhjustada tõsiseid tervisehäireid

Raseduse ja imetamise ajal on olulised B- ja D-vitamiinid ning kaltsium ja magneesium. Raseduse järgselt on soovitatav võtta Oomega-3 rasvhappeid, mis on head ajutegevusele, juustele, nahale ning mõjuvad ka rahustavalt. Stressitaset aitavad vähendada B-grupi vitamiinid, mis annavad ka energiat. Kurvameelsuse puhul saab abi foolhappest, mis aitab sünteesida heatuju hormooni serotoniini, muutes seega meele rõõmsamaks.

FOTO: Shutterstock

Apotheka proviisor Triinu Entsik-Grünberg juhib tähelepanu sellele, et elu eri etappidel osutuvad oluliseks teatud grupi vitamiinid ja mineraalained. Saates «Tuhat tervist» tõi proviisor esile rasedatele ja väikestele beebidele olulised vitamiinid, mille puudusel võivad tekkida tõsised terviseprobleemid.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Vitamiinidel on organismi elutegevuses oluline roll. Tasakaalustatud ja kvaliteetset toitu süües peaks inimene saama vajaliku koguse vitamiine ja mineraalaineid toidust kätte. Teatud eluetappidel on aga organismi energia- ja vitamiinivajadus suurem ning spetsiifilisem. Proviisor Triinu Entsik-Grünbergi sõnul ei ole alati kindel, kui rikkaliku vitamiinisisaldusega on igapäevane toiduvalik. Ka toiduvalmistusviisidega on võimalik vitamiinide ja toitainete hulka märkimisväärselt vähendada. 

Olulise eluetapina, millal tuleb vitamiinirohkele toidule tähelepanu pöörata, toob proviisor välja raseduse. Vähemalt esimese nelja raseduskuu jooksul on soovitatav kasutada foolhapet, et vältida lastel väärarengute teket. Lisaks on olulised ka Oomega-3 rasvhapped, mis aitavad kaasa sündiva beebi aju ja nägemise välja arenemisele.

Luude ja hammaste arenguks on oluline mineraalaine kaltsium, mida võiks lisaks võtta kolmandal trimestril. Proviisor viitab olulisele aspektile kaltsiumi imendumisel – kui organismis on magneesiumi puudus, siis tekivad kaltsiumi imendumise häired. Seega on soovitav kontrollida, millised on organismi magneesiumi ja teiste mineraalainete varud.

Väikesed beebid saavad vajalikud vitamiinid ja mineraalained emalt rinnapiimaga. Lisaks tuleks neile anda ainult D-vitamiini.