E, 26.10.2020

Teadlased kinnitavad kaitsemaski olulisust koroonaviiruse leviku ja haiguse raskusastme vähendamisel

Illustreerival pildil maskides inimesed mini-Oktooberfestil Münchenis 19. septembril 2020.

FOTO: Andreas Gebert/Reuters/Scanpix

Laialdane kaitsemaski kandmine võib vähendada SARS-CoV-2 nakkuse sümptomite raskusastet ning aidata kaasa sellele, et suurem osa esmastest nakatumistest väljenduksid asümptomaatilistena. Seda toetavad mitmed laiaulatuslikud epidemioloogilised uuringud, mida tehti 2003. aastal SARS-pandeemia ajal Aasia riikides, mil kogu elanikkond harjus kaitsemaske kandma. Uuringutest järeldati, et maski kandmisel on pandeemia tõkestamises suur roll.

Ajakirja «The New England Journal of Medicine» artiklis «Facial Masking for Covid-19 – Potential for «Variolation» as We Await a Vaccine» tõid autorid Ghandi ja Rutherford välja seose maski kandmise positiivse mõju COVID-19 pandeemia tõkestamisele enne vaktsiini leidmist.

Näiteks Argentiina kruiisilaeval puhkenud SARS-CoV-2 puhangu ajal anti reisijatele kirurgilised maskid ja töötajatele FFP2 respiraatorid. Võrreldes varasemate kruiisilaevade puhangutega, kus maske ei kantud, oli asümptomaatilise nakatumise määr 81 protsenti.

Kahes USA toidutöötlemise ettevõttes, kus töötajatel oli igapäevane maski kandmise kohustus, oli asümptomaatiliste nakkuste osakaal enam kui 500 nakatunud inimese hulgas 95 protsenti ja viiel protsendil olid kerged või mõõdukad haigusnähud. Riikides, kus maski kandmine elanikele oli kohustuslik, oli ka surmajuhtumite määr madalam.

«Praeguseks on meie kasutuses tõenduspõhised andmed, mille kohaselt maski kandmine aitab tõkestada viiruse levikut ja raskeid haigujuhte. Regionaalhaigla infektsioonikontrolli juhtrühm kohustab maskide kasutuselevõtu patsiendikontaktil, haigla üldaladel ja koosolekuruumides, kus hajutamine ei ole võimalik,» ütles Regionaalhaigla infektsioonikontrolli talituse juhataja dr Mait Altmets.

Vaktsiini ootuse perioodil, mil maailmas SARS-CoV-2 levik jätkub, on maski kandmine üks meede, mis vähendaks raskeid haigusjuhte. Maskil on võime langetada nakkusohtlikku aerosoolide hulka, mis tekitavad haigust ehk maski kandes satub organismi väiksem hulk viirusosakesi ja raskete haigusjuhtumite asemel on rohkem asümptomaatilisi nakatunud inimesi.